Oktay Kayalp

1957 yılında Gazimağusa’da dünyaya gelen Oktay Kayalp, 5 erkek kardeşin en büyüğü. Nazlı ve Nejati Kayalp’in büyük oğlu olan Oktay, bütün kardeşlerine sırasıyla abilik yapar.

Ailenin ilk çocuğu olan Oktay, haylaz ve yaramazdır. Sürekli top peşinde koşmaktan zevk alan Oktay, küçük kardeşlerinin de en büyük koruyucusudur. Hiç kız kardeşin olmadığı evde anneye yardımcı olmak Oktay’a düşer. Kıbrıs’ın zor dönemi olan bu yıllarda, gemicilik ve gümrükleme ile uğraşan baba Nejati Kayalp, evin geçimini sağlarken anne Nazlı Hanım, 5 oğlunu büyütür. Lüks tüketimin yer bulmadığı bu yaşam diliminde Oktay için tek eğlence futbol oynamaktır.

İlkokula Gazimağusa Canbulat İlkokulu’nda başlayan Oktay, okulun çalışkan ama haşarı öğrencisidir. Tüm sosyal aktivitelerin aranan ferdi olan Oktay, okulu sevse de ders çalışmayı sevmez. İlkokulun ardından orta eğitim için Canbulat Ortaokulu ve Namık Kemal Lisesi’ne devam eden Oktay, yine derslerden çok sosyal faaliyetlerle ilgili olur. Sosyal aktiviteleri organize eden, bu alanda aranan öğrencilerden olan Oktay, lise yıllarına geldiğinde en küçük kardeşi doğar. Sayıları artan çocuklarına bakmakta zorlanan anne Nazlı Hanım’ın imdadına geceleri Oktay yetişir. 2 yıl boyunca geceleri en küçük kardeşine bakıcılık yapan Oktay, kardeşlerine çok düşkündür.

Namık Kemal Lisesi’nden 1974 Haziran’ında mezun olan Oktay Kayalp, üniversite hayali kurarken kendini elde silah cephede bulur. 1974 Barış Harekatı’nda cepheye giden Oktay Kayalp, öğrencilikten önce askerliği öğrenir. 74 savaşının ardından üniversiteye gitmeye karar veren Oktay Kayalp, annesinin tıp isteğine rağmen, tercihini Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden yana kullanır. İzmir’de kendini Kıbrıslı öğrencilerin, siyasi söylemleri içinde bulan Oktay Kayalp, KÖGEF’in aktif bir elemanı olur.Mühendislik eğitimini pek sevmeyen Oktay Kayalp, öğrenciliğinin ilk 2 yılında, nerdeyse okula hiç uğramaz.Kıbrıslı öğrencilerin kurduğu KÖGEF’de üyeliğin ardından yöneticilik görevi de üstlenen Oktay Kayalp, yöneticilik tecrübesinin değerini yıllar sonra anlar.Derslerinden çok siyasi faaliyetlerle ilgilenen Oktay Kayalp, ilerde eşi olacak Ziraat Fakültesi öğrencisi Sevim Osman ile de bu dönemde tanışır. Okulu da siyasi faaliyetleri de birlikte yürüten çift, İzmir’deki arkadaşlarıyla birlikte pek çok şeyi paylaşır.

İzmir’deki eğitimlerini tamamlayan çift Kıbrıs’a döner ve Oktay Kayalp ile Sevim Osman 1982 yılında evlenirler. Aynı dönemde askerlik görevine başlayan Oktay Kayalp,askerliğin ardından aile şirketinde çalışmaya başlar. 1984 yılında kızı Damla, 1986 yılında da oğlu Doğa’nın doğumuyla birlikte, ailesi genişleyen Oktay Kayalp, babasının işlerini yönetmeye başlar. Kendi çocuklarıyla birlikte kardeşlerinin de sorumluluğunu taşıyan Oktay Kayalp, üniversite kitaplarının iş yaşamında kendisine çok fazla yardımcı olmadığını görür bir anda. Kitaplarda öğretilenle, gerçek hayatta yaşanan aslında bir birinden çok farklıdır.

Gazimağusa’da 12 yıl boyunca, 1994’e kadar gümrük komisyoncusu ve gemi acentesi yöneticiliği yapan Oktay Kayalp, bütün ailenin de yükünü çeker. Kardeşlerinin öğrenimleri ve geçimlerini sağlayan aile şirketini kısa sürede başarılı bir şekilde yönetmeye başlayan Oktay Kayalp, iyi bir yöneticidir.

Öğrencilik yıllarının yöneticilik deneyimi ile çalışkanlığını birleştiren Oktay Kayalp, kısa sürede işin üstesinden gelir.12 yıllık çalışma hayatında Gazimağusalılarla haşır neşir olan Oktay Kayalp, herkes tarafından sevilen bir kimlik oluşturur.

Lise yıllarında sempati duyduğu ancak yaşının küçük olması dolayısıyla parti üyeliği gerçekleşmeyen Oktay Kayalp, Kıbrıs’a döndükten sonra Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne üye olarak, siyasi faaliyetlere de katılır. CTP’nin Devrimci Gençlik Derneği’ne üye olan Oktay Kayalp, dernek başkanlığına kadar yükselir. Şimdilerde Kıbrıs Türk siyaset sahnesinde aktif rol oynayan CTP kadrolarının geçmişinin Devrimci Gençlik Derneği’ne dayandığını anlatan Oktay Kayalp, KÖGEF ve DGD jenerasyonunun farklılığına dikkat çekiyor. Fedakarlığın ve yardımseverliğin maddiyatla ölçülmediği bu jenerasyondan yetişen Oktay Kayalp, partide aldığı aktif görevlerle geleceğini şekillendirir gerçekte.

Gazimağusa’da, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin sevilen simalarından biri olan Oktay Kayalp,1994 yılında, partisinin isteğini kıramayarak siyasete evet der. Yerel seçimler sonucunda Gazimağusa’nın yeni belediye başkanı Oktay Kayalp’tir. Belediye başkanlığı görevinde, Gazimağusalılar tarafından çok sevilmenin avantajına sahip olan Oktay Kayalp, 13 yıllık iş ve yöneticilik deneyimini, tüm Gazimağusalılar için kullanmaya başlar. Oktay Kayalp, klasik belediyecilik anlayışının dışına taşarak, işe başladığı ilk günden kendine gençlerden oluşan bir ekip kurdu. Başarının bir ekip işi olduğuna inanan Oktay Kayalp, 24 saatini işine verir. 94 yılındaki seçim vaadinin ‘her eve su’ olduğunu ifade eden Oktay Kayalp, bugün artık herkesin ‘her eve sürekli içilebilir su’ istediğini ve hizmet çıtasının gittikçe yükseldiğini vurguluyor.

1994 seçimlerinin ardından 1998 ve en son da 2002 yılındaki yerel seçimleri ard arda kazanarak 3 dönemdir Gazimağusa belediye başkanlığını yürüten Oktay Kayalp, Gazimağusa’da pek çok ilke imza atmış.Disiplinli bir parti anlayışından siyasete geçen Oktay Kayalp,partililere değil insana verdiği önem sayesinde, Kıbrıs’ın altın kentlerinden birini yaratmış.

2 bin yıllık geçmişiyle, şu günlerde yeni Kıbrıs’ın parlayan yıldızı olmaya aday Gazimağusa, Oktay Kayalp için bir sevda. Yaşamını dünyanın başka hiçbir yerinde sürdürmeyi aklından dahi geçirmeyen Oktay Kayalp, sevgiyle bağlanmış Gazimağusa’ya. Kentle duygusal bir bağı olduğunu anlatan Oktay Kayalp, kentin gelecekte, Ortadoğu’nun en stratejik şehirlerinden biri olacağını vurguluyor. 1994 yılında belediye başkanlığına gelen Oktay Kayalp, genç ve dinamik ekibiyle, Gazimağusa’yı adeta yeniden yaratmış.Kuzey Kıbrıs’ta, belediyecilikte ilk halkla ilişkiler birimini kurarak, kuralına göre çalıştıran Kayalp, Gazimağusa belediyesini, nitelikli öğrenci yetiştiren bir okula benzetiyor. Çağdaş ve modern belediyeciliğin en iyisini sunmaya çalışan Oktay Kayalp, bugün 35 bin nüfuslu bir kentin başkanı. Şu anki nüfusun yarısıyla başlayan başkanlık sürecinde, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin açılmasıyla, bir üniversite kenti kimliği kazanan Gazimağusa’da 3 dönemdir başkanlık yapan Oktay Kayalp, kenti bir kültür merkezi haline getirmeyi başarmış.Kuzey Kıbrıs’ın kültürel etkinliklere hasret olduğu dönemde, kültür-sanat festivali başlatarak bir ilke imza atan Oktay Kayalp, bu etkinlikleri geleneksel hale getirmiş. Çocuk festivali, sohbet toplantıları, tiyatro gösterileri ve konserler Kuzey Kıbrıs’ta Gazimağusa ve Oktay Kayalp’le anılır olmuş.

Halkın yaşam kalitesini yükseltme hedefiyle yola çıkan Oktay Kayalp, bugün belediyecilik alanında bir otorite.Bütün varoşları 24 km kaldırımlarla merkeze bağlayan Oktay Kayalp, halka uzak olmayı değil halktan biri olmayı tercih etmiş. ‘Ben bu kentin çocuğuyum’diyen Kayalp,DAÜ ile birlikte sempozyumlar düzenleyerek, Gazimağusa için iyi olanı bilimsel yollardan tesbit etmeye çalışıyor.Bir liman kenti olan Gazimağusa, çözümle birlikte, adanın Lefkoşa’dan sonra 2. baykomünal kenti olmaya aday. Bu konuda, belediye olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını anlatan Oktay Kayalp, 50 bin nüfuslu bir kente hizmet verecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşam kalitesi olarak çıtası en yüksek belediye olduklarını, bundan da gurur duyduklarını anlatan Oktay Kayalp, Gazimağusa surlariçini yapılandırarak, eski kenti yeniden kazanmayı hedefliyor. Oktay Kayalp,bir rönesans şaheseri sayılan, zengin tarihi dokusuyla destanlara konu olan Mağusa’nın, tüm haşmetiyle ve azametiyle yeniden doğuşuna öncülük etmeye hazır,heyecanlı ve tutkulu bir bekleyişte.

Ana Sayfa