Meral Akıncı

Baf’ın Aynikola köyünde 1949 yılında dünyaya gelen Meral Akıncı, 7 çocuklu Pembe ve Mehmet Birinci ailesinin 6. çocuğudur. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Meral Birinci, 2 yaşındayken, annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa’da yaşamaya başlar. Demir ve nal ticaretiyle uğraşan baba Mehmet Birinci, çocuklarının eğitimine büyük önem verir. Çocuklarının okuması için Lefkoşa’da ev tutan Mehmet Birinci, Meral ile Pembe Hanım’ı da Lefkoşa’ya gönderir.

Meral Birinci, 2.5 yaşındayken Yeşilada Anaokulu’na gitmeye başlar. Meraklı ve hareketli bir çocuk olan Meral, okulu çok sever. Mutlu bir çocukluk geçiren Meral, ilkokul çağına geldiğinde, annesiyle birlikte köye döner ve Esentepe ilkokuluna başlar. Çalışkan bir öğrenci olan Meral, derslerin ve sosyal faaliyetlerin hiçbirini kaçırmaz.

İlkokulun ardından, ortaeğitim için Baf Kurtuluş Lisesi’ne geçen Meral Birinci, sınıfının çalışkan öğrencisidir yine. 1963 yılına dek Baf’ta kalan Meral Birinci, olayların patlak vermesinin ardından ailesiyle birlikte Lefkoşa’ya yerleşir. Yarım kalan ortaokul eğitimini Lefkoşa Kız Lisesi’nin öğleden sonra kurslarına devam ederek tamamlar Meral. Kız Lisesi’nde eğitimini sürdüren Meral Birinci, tüm derslerde çok iyi olmasına karşın, resimde başarısız olur.Resim, onun için en zor derstir.

Lise 2’ye geldiğinde, yaşamında sürpriz bir gelişme olur Meral’in. Amerikan bursu ile 1 yıl Amerika’da okuma şansı elde eder. Amerika’da geçirdiği bir yıl Meral için, dünyaya yeni bir bakış olur. Çok farklı kültürlerle birarada olma fırsatını yakalayan Meral Birinci için Amerika, rüya gibidir. Bir yılın ardından tekrar Kıbrıs’a dönen Meral, 1967’de Kız Lisesi’nden birincilikle mezun olur.

Üniversite eğitimi için ablasının okuduğu Ankara’yı tercih eden Meral Birinci, çocukluğunun hayallerini süsleyen Tıp Fakültesi’ne kaydolur. Ancak o dönemde eğitime yeni başlayan ve özel sınavla öğrenci alan Ortadoğu Teknik Üniversitesi, ablasına daha cazip gelince, Meral Birinci’nin eğitim hedefi değişir. ODTÜ sınavına giren Meral Birinci, Psikoloji okumaya karar verir.

8 kız öğrenciden oluşan yeni bölümüne kısa sürede alışır Meral Birinci. Çoğu Amerikalı olan hocalarıyla, üniversite eğitimini sürdürür. Fakültenin ikinci sınıfına geldiğinde, ilerde eşi olacak Mustafa Akıncı’yla tanışır Meral Birinci. ODTܒde mimarlık eğitimi alan Mustafa Akıncı’yla yolları kesişen Meral Birinci, boykotlarla, öğrenci hareketleriyle dolu bir öğrencilik yaşar. Özerk üniversite istemi ile ayaklanan öğrenciler ve olaylar sonucu aksayan eğitime rağmen 1972 yılında mezun olmayı başarır Meral Birinci.

Üniversitenin ardından Ada’ya dönen Meral Birinci, 1973 yılında Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikolog olarak işe başlar. Yeni umutlar ve hayallerle iş başı yapan Meral Birinci, mesleki anlamda büyük hedefler koyar kendine.

1974 Şubat’ında Mustafa Akıncı ile evlenen Meral Hanım, yeni bir hayata başlar. Yeni yaşamlarını elbirliği ile çalışarak oluşturan Meral Birinci ile Mustafa Akıncı, 1974 Barış Harekatı sonrasında kurulan yeni cumhuriyetin ve siyasal yaşamın da tam ortasında olacaklarından habersizdirler aslında.

1975 yılında ilk kızları Doğa dünyaya gelirken, Mustafa Akıncı da, ODTÜ kontenjanı ile Kurucu Meclise girer. Eşi Meral Akıncı’yla olan duygusal ve fikirsel birlikteliği, siyaset konusunda, Mustafa Akıncı için büyük bir avantaj olacaktır aslında. Eşini her adımında destekleyen ve ona yardımcı olan Meral Akıncı, siyasetle özel yaşamlarının ayrı olmasına her zaman özen göstermiş.

Sosyal demokrat bir politikacı olan Mustafa Akıncı, yaklaşık 30 yıldır siyasetin içinde uğraş verirken, ailenin büyük sorumluluğunu alan Meral Akıncı, ailesinin bütünlüğünü korumayı başarmış.

Evlilik birlikteliğinin iyi bir savunucusu olan Meral Akıncı, eşinin siyasi dünyası ve kızının bakımı yanında kendi işinde de büyük uğraş verir. 1979 yılında burslu olarak gittiği Virginia Üniversitesinde, psikiyatri kliniğinde çalışma imkanı bulan Meral Akıncı, adaya dönüşünde, Psikiyatri Kliniği’nin kurulmasına katkı koyar. Kuzey Kıbrıs’ın ilk psikoloğu olan Meral Akıncı, klinikte, çağdaş yöntemlerin kullanılması için uğraş verir. Grup terapilerini başlatan Meral Hanım, yenilik ve değişimin en büyük savunucusu oldu.

Tüm yoğunluğuna rağmen, mesleğini ve evliliğini birlikte yürütmeyi başaran Meral Akıncı, 81 yılında Çınla, 1982 yılında da üçüncü kızı Zerrin’i dünyaya getirir. 3 kızla çok zorlansa da anneliği ve evliliği seven bir insan olan Meral Hanım için, çocuklarını büyütmek büyük bir keyif olur.

1985 yılında mesleğine doyamadan, siyasi sıkıntılar yüzünden, işinden ayrılmak zorunda kalan Meral Akıncı, Kuzey Kıbrıs’taki psikiyatri kliniğinin, modern bir klinik olmayı başaramadığını ifade ediyor.

Hastaneden ayrıldıktan sonra uzun süre işsiz duramayan Meral Akıncı, 1986’da ABC Ana-baba ve çocuk eğitim merkezini kurar. Çocuklarla birlikte velileri de eğiterek bir ilke daha imza atan Meral Akıncı, işini çok severek de yapsa, yıllar içerisinde kendi çocuklarını ihmal ettiğini farkeder ve ABC’yi devrederek işi bırakır. 1990 yılında başlattığı bu süreç hem çocukları hem de Meral Akıncı için, farklı bir dönem olur. Çocuklarını yetiştirdiği eğittiği bu süreçte kendi kendini de yetiştirir Meral Hanım.

Arkadaşlarıyla oluşturdukları Kitap Okuma Grubu’nda pek çok kitap okuyarak yeni dünyaları ve yeni yaşamları keşfeden Meral Akıncı, 1997 yılına kadar geçen sürede, psikolojik danışmanlık, okul sonrası eğitim ile akşamları da velilere eğitim vermeyi sürdürür. 1990-97 yılları arasında geçen zamanda, sivil toplum örgütleri, genelde insan ve özelde kadın sorunlarıyla tanışan Meral Akıncı, bir eğitim tünelinden geçerek ulaşır 90’lı yılların sonuna.

İnsana verdiği değer ve insanı geliştirme tutkusu, Meral Akıncı ile arkadaşlarını Kadından Yaşama Destek Derneği’nin kuruluşuna götürür. 1997 yılında arkadaşları ile kurdukları KAYAD’ın ilk başkanı olur Meral Akıncı. Her geçen gün büyüyen bir sivil toplum örgütü niteliği taşıyan KAYAD, çocuk, genç ve kadın eğitiminde büyük adımlar atmış durumda.

Eşi Mustafa Akıncı’nın yoğun siyasi yaşamı ile şekillenen yaşamında, toplum ve insan için birşeyler yaratma uğraşında olan Meral Akıncı, çocukları, ailesi ve KAYAD arasında sürdürüyor yaşamını. Son bir yılda yaşanan süreçte sivil toplum örgütlerinin yadsınamaz etkisinin bilinciyle uğraş veren Meral Akıncı, yeni başlangıçlar yaratılmasında üstüne düşeni yapma gayretinde.

Meral Akıncı’nın 3 dönemdir başkanlığını yürüttüğü Kadından Yaşama Destek Derneği, kadın merkezli bir örgüt. Değişimine hızımızın yetişemediği dünyada kadını daha etkin hale getirmeyi hedefleyen KAYAD, bir toplum merkezi. Uluslararası örgütler tarafından desteklenen KAYAD, kadın, aile ve gençlerin güçlendirilmesi yoluyla, sivil toplumu dinamikleştirmeyi hedefliyor. Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olan KAYAD, uluslararası barış ve anlayışın gelişmesi için de çalışmalar yürütüyor.

Yaklaşık 3 bin kişinin faydalandığı bu merkezin çalışmaları çevre bilincinden, dil derslerine, müzikten bilgisayar kullanımına, terapi seanslarından liderlik becerilerine kadar pek çok alanı kapsıyor. Birçok uzmanın gönüllü görev aldığı KAYAD’da çalışmalar kadın odaklı olsa da toplumun geneline yayılmış durumda.

KAYAD Başkanı Meral Akıncı, merkezde, hem başkan hem de psikolog olarak hizmet veren isimlerden biri. Çeşitli dönemlerde katıldığı yurt dışı kurslar ile çocuklar, gençler ve özellikle kadınlar konusunda eğitim alan Meral Akıncı, edindiği bilgi birikimlerini aktarmaktan oldukça mutlu. Özellikle özürlü çocuklar konusunda katıldığı atölye çalışmaları sonucunda, ihtiyacı olanlara yardım elini uzatmaktan geri kalmıyor.

Adaların kendilerine özgü psikolojileri olduğunu söyleyen Meral Akıncı, toplumsal barışa ihtiyacımız olduğunu vurguluyor. Önemli olanın farklılıklar içerisinde birlik yaratmak olduğuna dikkat çeken Meral Akıncı, son bir yıllık süreçte, toplumda yaratılan birliğin her açıdan önemli olduğunu ifade ediyor. Barış sürecinde Ortak Vizyon çalışmalarına katılan KAYAD, 2003 yılında, Necati Özkan Vakfı tarafından verilen Geleneksel Bilim-Kültür-Sanat Başarı Ödülüne layık görüldü. Eğitim ve sosyal aktivitelerle, kadın ve aile gelişimine sağladığı katkılardan ötürü ödüllendirilen KAYAD, yabancı uzmanları konuk ederek, çeşitli atölye çalışmaları da gerçekleştiriyor.

Genelde insan özelde kadın ilkesiyle çalıştıklarını ifade eden Meral Akıncı, kadının öncelikle kendini tanıması ve özgüvenini kazanması konusunda çalıştıklarını ve Kıbrıs Türk kadınının pek çok ülkeden daha ileri bir noktada bulunduğunu anlatıyor.

KAYAD, Meral Akıncı ve onun gibi gönüllü çalışanlarla, toplumu bilinçlendirmeye ve insanlarımızın daha güzel bir yaşama kavuşmasına önemli katkılar koymayı başarmış güçlü bir sivil toplum örgütü.

Ana Sayfa