Dr. Mehmet Avcı

İnsana odaklı bir yaşam biçiminin en başarılı temsilcilerinden olan Dr. Mehmet Zeki Avcı, 28 Ağustos 1955 yılında Larnaka’da dünyaya geldi. Sosyal Hizmetler Dairesi müdürü Salih Zeki Avcı ile ev hanımı Hatice Hanımın 3 çocuğunun en büyüğü olan Mehmet Zeki, çevresi ile iyi ilişkiler kuran, hareketli bir çocuktur. Sevgi dolu bir çocukluk geçiren Mehmet Zeki’nin yaşamında, babası Salih Zeki’nin disiplinli eğitimi hep etkili olur.

1961 yılında Larnaka’da ilkokula başlayan Mehmet Zeki, 1962 yılında ailesiyle birlikte Mağusa’ya taşınır. Mehmet Zeki, arkadaş canlısı, konuşkan bir çocuktur. Gazimağusa Gazi İlkokulu ikinci sınıfta, evlerinin yanındaki BM askeri kampındaki askerlerle dostluk kuran Mehmet Zeki, pratik olarak İngilizce ve İsveçce öğrenmeye başlar. 8 yaşında ailesinden izin alarak askerler için bir kantin çalıştırmaya başlayan Mehmet Zeki, kendi harçlığını kendi kazanmaya başlar.

Askerler sayesinde 2 dil öğrenmeye başlayan Mehmet Zeki, okulda çalışkan bir öğrencidir. Sınıftaki başarısını, hocalarını dinlemeye borçlu olan Mehmet Zeki, ilk eğitimini Mağusa Canbulat İlkokulunda tamamlar. Ortaeğitim için 1967 yılında Namık Kemal Lisesine devam eden Mehmet Zeki, bu dönemde de sosyal bir öğrencidir. Okulun voleybol takımında yeralan Mehmet Zeki, 16 yaşında Amerika’dan burs alarak 1 yıllığına Amerika’ya gider. İngilizcesini iyice ilerleten Mehmet Zeki, bir yılın ardından Kıbrıs’a döner ve üniversite sınavlarına katılır. 1973 yılında, matematik hocası Hüseyin Angolemli’nin teşviki ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girer.

Tıp eğitimi için İstanbul’a giden Mehmet Zeki, birinci sınıfı tamamladıktan sonra tatil için geldiği Kıbrıs’ta 16 Temmuz 1974’te silah altına alınır. 20 Temmuz Barış Harekatı’na katılarak Mağusa savunmasında mücahitlik yapan Mehmet Zeki Avcı, savaşın ardından İstanbul’a döner. Üniversitede de sosyal ve aktif bir öğrenci olan Mehmet Zeki Avcı, eğitim ve eğlence amaçlı tüm organizasyonların içindedir. 1978 yılında tıp fakültesi 5. sınıfında Türkiye Tabipler Birliğinin açtığı sınavı kazanarak kadın-doğum ve cerrahi stajları için İsveç’e giden Mehmet Zeki Avcı, yıllar önce öğrendiği İsveçcenin faydasını bu dönemde görür.

1979 yılında Cerrahpaşa tıp fakültesinden mezun olan Dr. Mehmet Zeki Avcı, ihtisasını Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’nde tamamlar. Dr. Mehmet Zeki Avcı, 1982 yılında ihtisasına devam ederken, Fazilet Ümit Onan’la hayatını birleştirir. İhtisasın ardından vatani görevini de tamamlayan Dr. Mehmet Zeki Avcı, bu dönemde Cengiz Topel Hastanesi’nde görev yapar. 1985’de kızı Suna, 1990 yılında da oğlu Ümit’in doğması, Dr. Mehmet Zeki Avcı için yaşama daha farklı bir anlam katar.

İnsan odaklı bir meslek tercihi yapan Dr.Mehmet Zeki Avcı için, insanlar daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam hakkına sahiptir. 1986 yılında özel kliniğini açarak kadın-doğum uzmanı olarak çalışmaya başlayan Dr. Mehmet Zeki Avcı, 1987 yılında öncülüğünü doktorların yaptığı bir grupla Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin kuruluşunda yer alır. Hedef her yıl sayıları gittikçe artan trafik kazalarının önünü alarak insan yaşamını daha güvenli hale getirmektir.

1989 yılında Trafik Kazalarını Önleme Derneği başkanlığına getirilen Dr. Mehmet Zeki Avcı, zamanının büyük bölümünü bu işe ayırır. Yeni kurulan bir sivil toplum örgütü olarak ilk adımda medyayı yanına alır Dr. Mehmet Zeki Avcı. Bu dönemde ölümle sonuçlanan trafik kazaları gittikçe artmaktadır. Derneğin ilk çalışması iktidardaki yetkililerin eğitilmesidir. Ancak bunun sonucu olumsuzdur. Çünkü alışkanlıkları değiştirmek kolay değildir. Dernek, yetkililerden aldığı olumsuz sinyallerin ardından, halka yönelir. Halkın bilgilendirilmesi ile beklenen sonuç alınır ve baskı grubu oluşturulur.

Dr. Mehmet Zeki Avcı, hem trafik çalışmalarını hem de doktorluk mesleğini birlikte yürütür. 1990 yılında İtalya’da gebelikte erken tanı kursuna katılan Dr. Avcı, bu dönemde Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesinde de çalışmaya başlar. 1991 ve 1992 yıllarında Hollanda da tüp bebek kurslarına katılan Dr. Avcı, Kıbrıs’ta tüp bebek merkezi açmayı hedeflese de yüksek maliyet nedeniyle bu işi gerçekleştiremez.

Doktorlukla birlikte trafik derneği başkanlığını da yürüten Dr. Mehmet Zeki Avcı için insan önemlidir. 90’lı yıllara gelindiğinde dernek çalışmaları sonucu, toplumda belirgin bir bilinçlenme söz konusudur. Eğitim Bakanlığının da desteklediği bu eğitim çalışmaları arasında çocukların ve gençlerin eğitilmesi ilk sıradadır. Derneğin sesinin medyada duyulması özellikle Bayrak Radyo Televizyonu sayesinde olur. 5 yıl boyunca özellikle radyoda yapılan düzenli yayınlar, Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafikle ilgili çalışmalarını halka duyurdu.

Toplumumuzda trafik kültürünün oluşması için büyük çaba harcayan Dr. Mehmet Zeki Avcı, sivil toplum örgütü yöneticisi olarak 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından, ‘Yüksek Yöneticilik’ kursuna davet edilir. Bu kurs sayesinde daha etkili çalışmalar yaptıklarını anlatan Dr. Avcı, trafik derneğinin gücünün doğruları söylemekten geçtiğini vurguluyor.

Dr. Mehmet Zeki Avcı, 1998 yılında Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından görevlendirilen resmi bir heyetle İskandinavya ülkelerini ziyaret ederek Avrupa Birliği’ne katılımla ilgili toplantılarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil eder. Çeşitli ülkeleri ziyaretinde Dr. Avcı, trafik kazalarının medeni ülkeler için büyük bir ayıp oluşturduğunu tespit eder. Trafikte canı yanan ailelerin daha duyarlı olduğunu vurgulayan Dr. Avcı, yılda ortalama 50 ölümün gerçekleştiği ülkemizde, trafik eğitiminin hedeflenen noktaya henüz ulaşmadığına dikkat çekti. Trafiğin hızına yetişmenin çok zor olduğunu belirten Dr. Avcı, yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle, trafik canavarının önüne geçilebileceğini anlatıyor.

Hayatını insanlara adamış, daha güzel ve daha güvenli bir yaşamı hedefleyerek, buna ulaşmaya çalışan Dr. Mehmet Zeki Avcı, ülkemizin ses getiren sivil toplum örgütü Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin bugünlere ulaşmasındaki mihenk taşlarından biri.

Bütün çabalar, yaşamımızı bir anda cehenneme çeviren trafik canavarına dur demek için. Ülkemizin trafikle ilgili tek derneği olan Trafik Kazalarını Önleme Derneği, kurulduğu günden bu yana pek çok çalışmaya imza atmış. Yıllar önce hiç bilmediğimiz ama hayatımız için çok etkili olan emniyet kemerinden tutun da, arabamıza yaptırdığımız sigortamıza kadar, trafikle ilgili her konuda bilinçli bir toplum yaratma gayretinde Trafik Kazalarını Önleme Derneği.

1987 yılında kurulan derneğin ilk faaliyetleri arasında 22 bin ilkokul öğrencisine broşür dağıtmak olur. Trafik Kültürünün oluşması için büyük uğraş veren Dernek Başkanı Dr. Mehmet Zeki Avcı, eğitim ve çeşitli yasal çalışmalarla, bugün iyi bir noktaya ulaştıklarını vurguluyor. Trafik kazalarının özellikle 25 yaş civarı gençlerde ve yaşlılarda daha çok yaşandığına dikkat çeken Dr. Avcı, alkolün de kazaların en büyük nedenleri arasında olduğunu vurguluyor. Uzun yıllar hem toplumda hem de yetkililerde belli alışkanlıkları değiştirmeye çalıştıklarını ve 2000’li yıllarda yine halkın desteğiyle bunu başardıklarını anlatan Dr. Mehmet Zeki Avcı, kazaların gerçek nedenleri eğitimsizlik ve trafik kültürünün olmayışıdır diyor.

Eğitim çalışmalarında ailelere büyük görevler düştüğünü ifade eden Dr. Avcı, çocuklarını kaybetmemek için ailelerin trafik eğitimine önem vermelerini istedi. Trafik konusunda yapılacak çok şeyler olduğunu anlatan Dr. Avcı, gerçekleştirilecek yasal düzenlemelerle, can kaybının önlenebileceğini ve trafik kültürünün oluşturulabileceğini vurguluyor. Kısacası, hataları ve yanlışları canla ödemeyelim, daha güzel bir ülkemiz, daha mutlu bir yaşamımız olsun. Tüm uğraşlar bunun için.

Ana Sayfa