Fatma Ekenoğlu

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nin ilk kadın başkanı Fatma Ekenoğlu, 1956 yılında Baf’ın Altıncık köyünde dünyaya geldi. Kendi deyimiyle, 8 kardeşin 5 numarası olan Fatma Ekenoğlu, bir çiftçi ailesinin çocuğu. Zalihe ve İsmail Coşkunsu’nun 6’sı kız 2’si erkek 8 çocuklu ailesinin küçük kızlarından biri olan Fatma, mutlu ve şanslı bir çocukluk geçirir.

Ağbiler ve ablalar arasında büyüyen Fatma, paylaşmayı ve kollektif yaşamayı öğrenir. İlkokula 63 olaylarının gölgesinde Altıncık köyünde başlayan Fatma İsmail, 2 sınıflı okulunun başarılı öğrencilerinden olur. Matematik ve fen derslerini keyifle yapan ancak din dersinin Arapça dualarını bir türlü ezberleyemeyen Fatma İsmail, el işleriyle uğraşmayı sever. 63 sonrasının karışık ve sıkıntılı yıllarında çocukluğunu geçiren Fatma ve arkadaşlarının oyunları beş taş oyunu ve ip atlamaktır.

Ortaokul için köyden 2 mil uzakta olan Poli Hürriyet Ortaokulu’na giden Fatma, okumayı seven bir öğrencidir. Sıkıntılı yılların tek uğraşı olan kitap okuma, Fatma için biçilmiş kaftandır. Ev dışında vakit geçirmenin mümkün olmadığı bu dönemde, en büyük eğlence evlerde okunan kitaplar olur. Kitap için en büyük kaynak da köy imamı. Dış dünyayla tek bağlantı aracının radyo olduğu bu dönemi 70’li yıllarda köye gelen televizyon izler. Türk sinemasının yayınlandığı salı geceleri köy kahvehanesinde bulunan televizyonu izlemeye kadınlar da gelir.

Hürriyet Ortaokulu’nun başarılı öğrencilerinden olan Fatma, voleybol takımı ile folklor ekibinin de daimi elemanlarındandır. Yıl sonu düzenlenen müsamereler sadece öğrenciler için değil köyler için de önemli bir faaliyet olur. Fen ve matematik derslerinde başarılı olan Fatma İsmail’i hocaları fenle ilgili bir okul için yönlendirir. Evde kız kardeşlerinin okuması için her türlü fedakarlığa katlanan ve kendileri okula gitmeyen ablaları Fatma’nınb okuması için en büyük destekçisi olur. Ortaokulun ardından hocalarının da teşvikiyle Fatma İsmail, fen eğitimine ağırlık veren Lefkoşa Türk Kız Lisesi’ne gider.

Lefkoşa’da yatılı olarak okumaya başlayan Fatma İsmail, Lefkoşa’nın kalburüstü ailelerinin çocuklarının okuduğu Kız Lisesi’nde önceleri köyden gelmenin burukluğunu yaşar. Lefkoşalılara göre daha içe dönük bir öğrenci profili çizen Fatma İsmail, derslerdeki başarısıyla kısa sürede bu durumu aşar. 1974 yılında Kız Lisesi’nden mezun olan Fatma İsmail, özel kurslarla hazırlandıkları üniversite sınavına girer. Ancak takvimler 1974 Temmuz’unu gösterdiğinde Kıbrıs’ta yaşanan savaş adayı ikiye böler. Güneyde kalan Fatma İsmail, üniversite sınavını kazandığını öğrenince öğrenci mübadelesi sayesinde Kuzeye geçerek, üniversite eğitimi için Ankara üzerinden İstanbul’a gider.

İstanbul, Fatma İsmail için yeni bir dünyadır. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanan Fatma İsmail, hep hayal ettiği gibi doktor olacaktır. Tıp fakültesinin birinci sınıfında derslerin hafif olmasını bilen Fatma ve arkadaşları İstanbul’un altını üstüne getirirler. Yurt ve okul arkadaşları Fatma’nın İstanbul’a alışmasını kolaylaştırır. Kıbrıs’ta kalan ailesiyle uzun bir zaman İngiltere üzerinden haberleşen Fatma İsmail, İngiltere’de yaşayan ağbilerinin desteği sayesinde İstanbul yıllarını rahat geçirir.

İkinci sınıfa geçtiğinde dersleri iyice ağırlaşan Fatma İsmail, o zaman tıp fakültesinde okuduğunu anlar. Eğitimine devam ederken, 1976 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren Kıbrıslı öğrencilerin oluşturduğu KÖGEF’te bulur kendini Fatma İsmail. KÖGEF jenerasyonuyla dünyaya bakışı değişen Fatma İsmail, arkadaşlığı, dostluğu, paylaşımı ve ülkesine birşeyler vermesi gerektiğini KÖGEF’te öğrenir.

Gelecekte eşi olacak inşaat mühendisliği öğrencisi Vamık Ekenoğlu’yla da KÖGEF hareketinde tanışan Fatma İsmail, 1983 yılında tıp fakültesinden mezun olur. İstanbul’da ihtisas yapmaya başlayan Fatma İsmail, 1985 yılında Vamık Ekenoğlu’yla evlenerek İstanbul’da yaşamaya başlar. Çok yoğun ve hareketli bir çalışma yaşamına sahip olan Dr.Fatma Ekenoğlu’nun en büyük yardımcısı ve desteği eşi Vamık Bey olur. Çeşitli hastanelerde çalışarak ihtisasını tamamlayan Dr.Fatma Ekenoğlu, 1987 yılında ilk çocuğu olan kızı Ürün’ü İstanbul’da dünyaya getirir.

İhtisasın ardından Dr.Fatma Ekenoğlu ve eşi, Kıbrıs’a dönüş kararı alırlar. 1988 yılında Kıbrıs’a gelerek Güzelyurt’a yerleşen Dr.Fatma Ekenoğlu, İstanbul’daki yoğun çalışma yaşamının ardından büyük bir boşlukla karşılaşır. Güzelyurt’ta özel bir klinik açarak çalışmaya başlayan Dr.Fatma Ekenoğlu, devlet münhallerine de başvurur. 1989 yılında oğlu Başak’ı dünyaya getiren Dr. Fatma Hanım, Kıbrıs’a alışmaya çalışırken, çocuklarını da büyütür. 1994 yılına dek özel çalışan ve devlet hastanesine ancak 1994 yılında kabul edilen Dr. Fatma Ekenoğlu, İstanbul’un ardından kendini rahatsız edecek derecede sakin bir çalışma dönemi geçirir.

Özel hekimlik yaptığı 6 yıl boyunca, sosyal faaliyetlerde yer almaya başlayan Dr. Fatma Ekenoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Yurtsever Kadınlar Birliği’ne üye olarak siyasi ve sosyal faaliyetlere katılmaya başlar.

1994 yılında Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde ve sonraları da Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Fatma Ekenoğlu, devlet hastanesi kadrolarında hizmet vermeye başlar. Bu dönemde siyasi faaliyetlerini donduran Dr. Fatma Ekenoğlu, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda çeşitli kurslara katılır. Kadın örgütleriyle Habitat çalışmalarında bulunan Dr. Ekenoğlu, yıllarca yaşadığı hareketsizliğin acısını çıkarırcasına yoğun bir yaşama başlar. Mesleğinde en iyi performansı yakaladığı bu dönemde, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda çeşitli taramalar başlatan Dr. Fatma Ekenoğlu ve arkadaşları, kaliteli yaşam için çaba gösterirler. En yoğun döneminde, Dr. Fatma Ekenoğlu’nun yanıbaşında yine ablaları olur. Çocuklarının büyütülmesinde, yaşamın kolaylaştırılmasında en büyük desteği ablalarından alan Fatma Ekenoğlu, hem çalışma yaşamını hem de sosyal faaliyetlerini sürdürür.

1998 yılına ulaşıldığında, Dr. Fatma Ekenoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin teklifi ile milletvekili adayı olmayı kabul eder.Mesleğinde en popüler olduğu dönemde işini bırakan Dr. Fatma Ekenoğlu, milletvekili seçilerek parlamentoya girer. 2003 yılına dek sürdürdüğü 1.dönem milletvekilliğinin ardından 2003 yılındaki seçimlerde yine parlamentoda yeralır Dr. Fatma Ekenoğlu. Ancak yeni dönemde partisinin isteği ile yeni bir görev üstlenmek durumunda kalır Dr. Fatma Ekenoğlu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk kadın Meclis Başkanı seçilen Dr. Fatma Ekenoğlu, kadınların parlamentoya girmekte zorlandığı bir dönemde, Kuzey Kıbrıs’ı en üst düzeyde temsil yetkisine sahip olur. 40 yıldır sürdürülen Kıbrıs kavgasının en zorlu döneminin Meclis Başkanı olan Dr. Fatma Ekenoğlu, attığı imzalarla Kıbrıs Türk halkının, haklı mücadelesine önemli bir ivme kazandırır.

Erkek egemen meclisimizin sayılı kadın vekillerinden ve ilk kadın meclis başkanı olan Dr. Fatma Ekenoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın dışa dönük yeni yüzünün, anlamlı bir portresi.

Zülfü Livaneli’nin,‘Karaltında deniz düşü görenlere selam olsun’ sözcükleriyle, siyasete başlangıcı anlatan Dr. Fatma Ekenoğlu, bunun zor bir karar olduğunu ifade ediyor. İnsanlara daha iyi daha kaliteli bir yaşam vaadiyle politikaya giren Dr.Ekenoğlu, ilk siyaset denemesini 1993 yılında yaşar. Parlamentoya ilk girişi ise 1998 yılında olur. 1988 yılında Kıbrıs’a dönüşün ardından, çeşitli sosyal ve siyasal faaliyetlerle kendine meşgaleler bulmaya çalışan Fatma Ekenoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne üye olarak siyasete adım atar.

1998 yılında mesleğinde en popüler olduğu günlerde, CTP’den gelen adaylık teklifi ile seçime katılan Dr. Fatma Ekenoğlu, milletvekili seçilir. Kıbrıs Türk toplumun sosyal anlamda en hareketli dönemlerinden biri olan 98-2003 döneminde mecliste olan Dr. Fatma Ekenoğlu, bankaların battığı, paket dayatmalarının yaşandığı, çalışanların haklarının gasbedildiği ve Kıbrıs Türkü’nün tarihinde bir ilk olan meclis baskınlarının yaşandığı bir döneme şahit olur. Kıbrıs sorununda gelinen zorlu bir sürecin de yaşandığı bu günlerde, sosyal patlamaların yaşandığı ülkemizde, yıllarca susan Kıbrıs Türk halkı, düşüncelerini yüksek sesle telafuz etmeye başlar. Kıbrıs’ta çözümü öngören Annan Planı’nın gündeme geldiği bu dönemde, patlamaya hazır bir bomba haline gelen Kıbrıs Türk halkı, yıllarca süren çözümsüzlüğün sona ermesi için, kitlesel hareketlere başlar.

Kendini çok hareketli ve çok sesli bir ortamda bulan Dr.Fatma Ekenoğlu, partisiyle birlikte, halkın sesini dinleyen ve isteklerine karşılık veren, yeni bir vizyon içine girer. Bu hareketli dönemle birlikte yükselen değer haline gelen CTP’den 2003 yılında tekrar aday olan Dr.Ekenoğlu, seçimler sonucunda yine parlamentoya seçilir. Kadın adayların parlamentoda pek yer bulamadığı bu dönemde, meclise seçilen 3 kadın parlamenterden biri olur Dr.Fatma Ekenoğlu.

CTP’nin iktidar ortağı olduğu bu yeni dönemde, büyük bir destekle Meclis Başkanlığı’na getirilen Dr.Fatma Ekenoğlu, öncelikle kadınların haklı gururu olur. Annan Planı’nın görüşülmesinin hızla yaşandığı son dönemde, Kıbrıs Türk toplumunun dünyada yer bulmasını sağlayan referandumu için gerekli imzayı atan Dr.Fatma Ekenoğlu, Kıbrıs Türk halkına tarihi bir fırsat yaratır.

Referandum sonrasında, başlayan yeni süreçte, Kıbrıs Türk toplumunun çağdaş görünümüne katkı koyan Dr.Fatma Ekenoğlu, yeni Kıbrıs politikasında yer bulan önemli isimlerden biri.

Ana Sayfa